Image by valelopardo from Pixabay

Šauktinio sveikatos patikra

Įdomu kaip vyksta šauktinio sveikatos patikrinimas? O galbūt patys greitai ten vyksite ir norite sužinoti daugiau apie visas procedūras?
Pats nesenai praėjau visus patikrinimus Panevėžio regioniniame karo prievolės ir komplektavimo skyriuje, todėl papasakosiu viską iš pirmų lūpų.
Jei nerastumėte Jums naudingos informacijos šiame straipsnyje, tuomet užduokite savo klausimą komentaruose ir pasistengsiu būtinai į jį atsakyti.

Prieš pradedant noriu pasakyti, jog prieš patikrinimą buvo nurodyta nieko negerti ir nevalgyti 12 valandųbei gerai pailsėti.

Patikros diena prasidėjo lygiai 5 valandą ryto, nes gyvenam ne Panevėžyje, o prievolės skyriuje būti reikia jau 9 valandą, o geriau ir dar anksčiau, pvz. kad ir 8 val. ar pusę 9, nes vos tik nuvažiavus duoda lapus, kuriuos reikia užpildyti, o tai šiek tiek užtrunka.
Nuvykus į skyrių iš pradžių reikia „prisirašyti” ir gauti lankytojo kortelę, kad būtų galima laisvai vaikščioti patalpose. Gavus lankytojo kortelę ir nuėjus į registratūrą man buvo duoti jau minėti lapai, reikėjo užpildyti (buvo gal kokie 4 lapai). Lapuose reikėjo parašų, vardo/pavardės, asmens kodo, nurodyti kokiomis ligomis sirgote, kokiomis ligomis sirgo/serga tėvai ir kt. panaši informacija pagal kurią vėliau daktarai nuspręs ar Jums reikia tolimesnių tyrimų, ar ne.

Užpildžius lapus galima eiti realiai į bet kurį kabinetą, jei jame nereikalauja turėti tyrimų iš kitų kabinetų (t.y daktarų išvadų).

Kraujo ir šlapimo tyrimas
Užpildžius visus pradinius lapus keliavau į pirmąjį kabinetą, kur man paėmė kraujo iš piršto. Imant kraują iš piršto dažniausiai skauda labiau, nei imant iš venos, todėl nusiteikite iš anksto. Ten pat reikėjo ir šlapimo tyrimui (nepamirškime, jog buvo nurodyta nieko negerti 12 valandų).
Pasisioti  tyrimui iš kart nepavyko (nes kaip jau sakiau, buvau nieko negėręs 12 valandų), todėl leido jį atlikti šiek tiek vėliau, o per tą laiką atsigerti vandens, kuris yra prie registratūros)

Rega ir klausa
Jei nešiojate akinius ar kontaktinius lęšius būtinai juos turėkite su savimi. Patikra gana paprasta: iš pradžių patikrina akis su aparatu. Po to stojat prie sienos, užsidengiat vieną akį ir sakot raides, kurias rodo gydytoja, po to kitą akį ir vėl tas pats. Klausos tikrinimas vyko taip pat dviem etapais: pirmasis, tai kai atsistoji į kampą pasisukęs vienu šonu į gydytoją ir atkartoji tai, ką ji šnabžda, po to sukiesi kitu šonu ir vėl tas pats. Antrajame etape reikėjo sėsti į tokią nedidelę būdą ir užsidėti ausines. Buvau uždarytas, kad negirdėčiau pašalinių garsų (bet vistiek jie buvo girdimi). Gydytoja leido trumpus garsus iš valdymo pulto, o man juos išgirdus per ausines reikėdavo paspausti mygtuką.

Svoris, ūgis, apimtis, širdis ir pulsas
Visus šiuos dalykus patikrina viename kabinete viena ir tapati gydytoja (o gal seselė). Iš pradžių pamatuoja ūgi, pasveria. Po to reikia nusirengti iki pusės ir pamatuoja pilvo ir krūtinės apimtį (matuoja su paprasčiausiu metru). Galiausiai gulamasi ant lovos, kur pamatuoja pulsą. Pamatavus jį ant kojų, rankų ir krūtinės uždeda daug visokių dalykėlių su laidais (sakau dalykėlių nes nežinau kaip jie vadinasi) ir daro kardiogramą (neišsigąskite, neskauda).

Asmenybės testas
Turbūt tai pati ilgiausia viso proceso dalis. Čia užtrukau apie pusantros valandos. Nieko sunkaus, tiesiog skaityti, galvoti ir žymėti. Buvo duotos dvi užduotys. Pirmoji asmenybei nustatyti (pvz. ar nesergama depresija ir t.t.), o antroji, jei neklystu, IQ (intelekto koeficientui). Pirmojoje užduotyje reikėjo tiesiog atsakyti į klausimus taip/ne (klausimų virš 200). Klausimai visai paprasti, pvz. ar norėtumėte būti gėlininkas? Ar girdite balsus, kurių negirdi niekas kitas?
Antrojoje dalyje buvo vien loginiai klausimai, daugiausiai su paveiksliukais, pvz. duota figūra, o po ja dar 4 pasuktos vis kitaip ir tik 1 iš jų yra identiška pirmajai. Šioje dalyje klausimų taip pat daug, o ir pagalvoti reikia (nebent esate genijus).

Kraujas iš venos
Įdomu, tačiau kraujas iš venos ir piršto buvo imamas ne tuo pat metu ir ne tos pačios daktarės. Kiek žinau daugumai baisiausia, kai kraujas imamas iš venos, todėl geriau nežiūrėkite kaip Jums įkiša adatą ir traukia kraują. Viskas įvyko labai greitai, todėl čia neužtruksite. Po procedūros geriau atsisėskite, suvalgykite kažką, atsigerkite, nes gali pasidaryti silpna (vienas vaikinas perbalo ir nualpo).

Psichologas
Čia turbūt visai nieko nereikės daryti (gal priklauso nuo gydytojo), nes mano atveju tiesiog buvo paimti ankstesni tyrimų rezultatai ir parašyta išvada, tiesa, buvo klausimas ar nenoriu nusižudyti.

Psichiatras
Po psichologo konsultacijos galite eiti tiesiai pas psichiatrą. Čia taipogi nereikės nieko daryti, tik gydytojas parašys išvadas ir diagnozę: esate psichiškai sveikas ar ne (manęs dar kartą paklausė ar nėra noro nusižudyti).

Vidaus ligų gydytoja
Šiame kabinete pasižiūri tyrimų rezultatus, pasižiūri ar lapuose neįrašėt/įrašėte, kad kažkuo skundžiatės ir viskas. Jei netyčia turite kažkokių nusiskundimų, tai geriau pasakykit iš karto, nes niekas čia Jūsų neklaus, nesvarbu, kas Jums bebūtų (nebent tai būtų įrašyta Jūsų sveikatos kortelėje iš poliklinikos).

Šeimos gydytojas
Tai ne Jūsų šeimos gydytojas, tai tiesiog šeimos gydytojas. Čia pažiūrės ar Jums nėra plokščiapėdystės, patikrins stuburą, dar turėtų apžiūrėti odą. Ši gydytoja Jums surašys visus galutinius rezultatus atsižvelgdama į tyrimus, kuriuos darėtės prieš tai.

Po šeimos gydytojo vėl į registratūrą, ten sutvarko visą popierizmą. Jei turite siuntimų kažką tirtis papildomai, tuomet su visais popieriais keliaujate pas vyriausią gydytoją, kuris sudeda parašus, tada vėl į registratūrą, kur galutinai sutvarko popierizmą ir išleidžia pagaliau Jus namo.

Nežinau ar ilgai užtrukau, bet išėjau lygiai 3 valandą.

Nusiskundimai? Jų visada yra, šis atvejis ne išimtis. Turbūt vienas iš didžiausių, kad nebuvo atkreiptas dėmesys į tai, jog turiu daug ir įvairaus dydžio apgamų ant kūno (kai sakau daug, tai reiškia tikrai daug). Atrodytų nieko čia tokio, bet mano tėtis mirė nuo odos vėžio (tai, jog mano tėtis sirgo ir mirė nuo vėžio buvau parašęs lapuose), taigi esu rizikos grupėje, nes greičiausiai iš jo paveldėjau tiek daug apgamų.
Jei kas paprašytų tai turbūt prirašyčiau tų nusiskundimų pilną lapą. Deja, bet patikrinimas vyksta konvejeriu, niekam iš tikrųjų nerūpi ar tu turi nusiskundimų, ar ne, bet Lietuvoje tai –  ne naujiena.

Asmeniškai mano tyrimai nesibaigė, nes dar turiu siuntimų pas kitus daktarus, todėl dar užtruksiu kol gausiu galutinį rezultatą.