10 pavojingiausių ligų pasaulyje

Ligos yra vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriais susiduria žmonija, turbūt nuo pat jos atsiradimo. Sunkesnės ar lengvesnės, bet jos lydi mus visą gyvenimą. Pažiūrėkime kokios ligos yra pavojingiausios visame pasaulyje.

ŽIV/AIDS

ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas) ir AIDS (įgytas imunodeficito sindromas) yra vis dar viena iš didžiausių sveikatos problemų pasaulyje. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, per pastaruosius dešimtmečius mirė daugiau nei 30 milijonų žmonių. Nepaisant pastangų kontroliuoti šią ligą, ŽIV/AIDS vis dar kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, ypač kai kuriose Afrikos šalyse.

Maliarija

Malaria, kurios sukėlėjas yra Plasmodium parazitas, yra viena iš pavojingiausių ir plintančių ligų, ypač tropinėse ir subtropinėse šalyse. Remiantis PSO duomenimis, 2019 metais pasaulio mastu užfiksuota apie 229 milijonai maliarijos atvejų ir apie 409 000 mirties atvejų. Vaikai ir nėščios moterys yra labiausiai pažeidžiamia grupė.

Tuberkuliozė

Tuberkuliozė (TBC) yra bakterinė infekcija, kurią sukelia Mycobacterium tuberculosis bakterija. Remiantis PSO duomenimis, 2020 metais pasaulio mastu užfiksuota apie 10 milijonų naujų TBC atvejų, o apie 1,5 milijono žmonių mirė nuo šios ligos. TBC dažniausiai paveikia plaučius, tačiau gali paveikti ir kitas kūno dalis, tokias kaip smegenys ar inkstai.

Hepatitas B ir C

Hepatitas B ir C yra virusinės kepenų ligos, kurios gali sukelti lėtinį kepenų pažeidimą ir net kepenų vėžį. Remiantis PSO duomenimis, apie 1,5–2 milijonai žmonių kiekvienais metais miršta nuo hepatito B ir C sukeltų komplikacijų, įskaitant kepenų cirozę ir vėžį. Šios ligos dažniausiai plinta per kraują arba lytinių santykių metu.

Pneumonija

Pneumonija yra infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos, virusai ar grybeliai ir kuri paveikia plaučius. Tai viena iš dažniausių mirtingumą keliančių ligų pasaulyje, ypač tarp vaikų ir senyvo amžiaus žmonių. Remiantis PSO duomenimis, apie 2,5 milijono žmonių miršta nuo pneumonijos kiekvienais metais.

Apopleksija (Insultas)

Apopleksija, kitaip vadinama insultu, yra staigus smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris gali sukelti smegenų audinių mirtį. Insultas yra viena iš pagrindinių mirtingumo priežasčių pasaulyje, o jo išgydymo galimybės priklauso nuo greito ir tinkamo gydymo. Remiantis PSO duomenimis, apie 6 milijonai žmonių miršta kiekvienais metais.

Širdies ligos

Širdies ligos, įskaitant širdies priepuolį ir koronarinę širdies ligą, visame pasaulyje yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių. Šios ligos dažnai susijusios su neveiklumu, netinkama mityba, rūkymu ir kitais rizikos veiksniais. Remiantis PSO duomenimis, apie 18 milijonų žmonių miršta nuo širdies ligų kiekvienais metais.

Vėžys

Vėžys, liga, kurios metu nekontroliuojamai auga vėžinių ląstelių audiniai, yra viena iš pavojingiausių ir mirtingumą keliančių ligų pasaulyje. Tai gali paveikti bet kurį kūno organą ir dažnai diagnozuojama vėlyvose stadijose, kai gydymo galimybės yra ribotos. Remiantis PSO duomenimis, apie 10 milijonų žmonių miršta nuo vėžio kiekvienais metais.

Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas yra liga, kurią sukelia gliukozės metabolizmo sutrikimai organizme. Tai yra viena iš sparčiausiai augančių ligų pasaulyje, o nepaisant modernių gydymo metodų, ji kelia didelę grėsmę žmonių sveikatai. Remiantis PSO duomenimis, cukrinis diabetas yra tiesiogiai arba netiesiogiai susijęs su daugiau nei 1,5 milijono mirčių kiekvienais metais.

Chroniška obstrukcinė plaučių liga (COPD)

COPD yra liga, kurią apibūdina lėtinis kvėpavimo takų uždegimas ir kvėpavimo nepakankamumas. Tai dažniausiai susiję su rūkymu ir oro tarša, ir gali sukelti sunkumų kvėpuoti, įskaitant plaučių emfizemą ir bronchitą. Remiantis PSO duomenimis, apie 3 milijonai žmonių miršta nuo COPD kiekvienais metais.