Image by silviarita from Pixabay

Gelbėkit puola herpis!!

Kas gi tas herpis?
Herpiu vadinu herpes virusą (pūslelinę).

Ką ką? kas tas.. herpes?
Tiems kurie nėra vienaip ar kitaip susidūrę su herpes virusu trumpai paaiškinsiu, kas gi tai per padaras. Herpes virusas, dar kitaip vadinamas tiesiog pūsleline, gyvena kiekviename iš mūsų, bet tik kai kuriems „laimingiesiems” jis pasireiškia. Jei aiškinti moksliškai tai būtų maždaug taip „Herpetinė infekcija (pūslelinė, herpesas) – tai virusų sukelta liga”.

Kaip pasireiškia herpes?
Pasireikšti jis gali įvairiai. Dažniausiai tai tiesiog iškilusi (duok dieve nedidelė) pūslelė ant lūpų (mano atvejis). Taip pat yra ir kitų simptomų, t.y karščiavimas, niežulys, odos dilgčiojimas, bėrimas, raumenų skausmas.

Ar pavojinga?
Jei tai tik pūslelės ant lūpų tada ne. Bet kalbant plačiau, herpes virusas yra pavojingas, ypač tada kai kyla komplikacijos. Nenoriu gazdinti, bet kilus komplikacijoms, jos gali privesti prie mirties, tai žinoma reti atvejai, bet vis gi pasitaiko.

Kaip gydyti?
Herpio neįmanoma pilnai išgydyti ar kažkaip jo išvengti (sakykim pasiskiepijus), vaistų nuo šio viruso nėra. Bet galima pasistengti, kad jis atsirastų kuo rečiau ir kad nekiltų komplikacijos. Jei Jums pasireiškė paprastasis herpis, t.y iškilo pūslelė ant lūpos tai galite ją tepti su specialiai tam skirtais tepaliukais ir sustabdyti pūslelių plitimą. Jei norite, kad pūslelė būtų kuo mažesnė ir nepastebimesnė tuomet pasistenkite patepti tą vietą kuo ankščiau, t.y iškart kai tik atsiranda niežėjimas, kutenimas ar panašūs simptomai toje vietoje.
Jei neturite specialaus tepaliuko ir pajutote, kad niežti kažkurią lūpų vietą tuomet galite ją patepti su dantų pasta, ji kažkiek sulaiko pūslelės kilimą. Tiesa, nors dantų pasta sulaiko kilimą, bet ji nepadės gyti, todėl ją verta tepti tik tada kai vos vos pajuntate niežėjimą.

Kaip išvengti?
Kaip ir sakiau, išvengti herpio nepavyks, bet galima pasistengti, kad jis būtų kuo rečiau. Herpis labai mėgsta nusilpusį imunitetą, todėl jei mes ji nuolatos stiprinsime herpio galime ir nepamatyti. Svarbu valgyti daug šviežių daržovių, vengti kofeino, alkoholio, nerūkyti, vengti tiesioginių saulės spindulių (o taip, herpis mėgsta saulutę), pakankamai pailsėti, vengti streso. Taip pat svarbu vengti artimo kontakto su žmonėmis kuriems yra pasireiškęs herpis (kai matoma, kad yra iškilusi pūslelė).

Asmeninė patirtis
Visą gyvenimą kovoju su herpiu, jis man neduoda ramybės nuo pat mažų dienų iki dabar, nors turiu pasakyti, kad pastaruoju metu jis kiek aprimo.
Kai buvau mažesnis, būdavo ypač nejauku prie kitų žmonių, nes visos lūpos būdavo nuėjusios šašais, fuj.. Taigi, vos pajutęs pirmuosiuos simptomus tepdavau tą vietą su dantų pasta, tiesa ji ne kažin ką padėdavo. Vėliau įsigijus būtent tam skirtų preparatų, t.y tepaliukų ir užtepus vos ant pradėjusios niežtėti vietos herpį nuramindavau ir nebereikėdavo tiek raudonuoti prieš kitus žmones. Išbandžiau nemažai skirtingų preparatų ir galiu pasakyti, kad visi jie veikia panašiai. Papasakosiu kuo kiekvienas preparatas yra geras ir blogas.
Paprasti tepaliukai (baltos spalvos), veikti jie veikia ir gydo pažeistą vietą, tiesa atrodo jie nekaip, nes užtepus ta vieta būna šiek tiek balta, matosi patepimas.
Geliniai, permatomi tepaliukai veikia taip pat gerai kaip ir paprasti baltos spalvos tepaliukai, tik tiek, kad užtepus jų nesimato, taip pat jie padengia pažeistą vietą plona plėvele ir saugo nuo tolimesnių infekcijų.
Pleistriukai yra neblogas variantas, tiesa kiek žinau jie brangesni. Jie taip pat nematomi kai užklijuojami ant pažeistos vietos, taip pat maskuoja ir pačią pažeistą vietą, todėl ji tampa ne tokia matoma. Pleistriuką užklijavus galite jį nešioti sakykim visą dieną, o tepaliuką tepti reiktų, bent kelis kartus per dieną, taigi pleistriukai patogesni.

Išvados
Herpis yra blogis ir su blogiu reikia kovoti.
Jei tik pajutote niežėjimą iškart! tepkite tą vietą su specialiu tepaliuku, jei jo neturite išbandykite dantų pastą, svarbu neuždelsti, nes kiekviena minutė, net gi sakyčiau sekundė yra svarbi. Jei pūslelė jau iškilo tuomet tepkite ją kelis kartus per dieną. Nepamirškite stiprinti imuniteto, tai labai svarbu! saikingai vartokite alkoholį ir ypač kofeiną (galėtumėte jo visiškai atsisakykite), taip pat labai svarbu, kad saugotumėtės tiesioginių saulės spindulių, nes jie gali pažadinti miegantį virusą ir jį suaktyvinti. Visada stenkitės vengti artimo kontakto su žmogumi kuriam pasireiškęs herpis. Dažnai plaukite rankas (su muilu!). Jei jums jau pasireiškė herpis tai stenkitės kuo mažiau liesti pažeistą vietą ir palietus pažeistą vietą nesiliesti kitur, kad neužkrėstumėte daugiau vietų.