Diabetas

Diabetas, arba kitaip cukrinis diabetas, yra lėtinė liga, kurią sukelia gliukozės metabolizmo sutrikimai organizme. Svarbiausias šios ligos aspektas yra nepakankamas insulino kiekis arba organizmo negebėjimas tinkamai jį naudoti. Insulinas yra hormonas kuris gaminamas kasoje, jis reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje ir padeda jai patekti į ląsteles, kuriose ji naudojama energijos gamybai. Kai insulino gamyba arba naudojimas organizme sutrinka, tada gliukozės kiekis kraujyje padidėja ir vystosi diabetas.

Rizikos faktoriai ir simptomai

Yra keletas veiksnių, kurie gali padidinti diabeto riziką. Tai apima paveldimumą, nutukimą, nepakankamą fizinį aktyvumą, netinkamą mitybą, amžių ir tam tikras etnines grupes. Taip pat rūkymas, padidėjęs kraujospūdis ir aukštas cholesterolio kiekis gali didinti diabeto pavojų.

Diabeto simptomai tarp žmonių gali skirtis, tačiau kai kurie iš jų gali būti:

  • Padidėjęs troškulys ir šlapinimasis
    Gliukozės kiekio padidėjimas kraujyje gali sukelti padidėjusį troškulį ir šlapinimąsi, nes organizmas stengiasi pašalinti perteklinę gliukozę.
  • Nuovargis ir silpnumas
    Nepakankamas gliukozės įsisavinimas ląstelėse gali sukelti nuovargį ir silpnumą, nes organizmas negauna pakankamai energijos.
  • Svorio svyravimai
    Netikėti svorio padidėjimai ar sumažėjimai gali būti diabeto simptomas, ypač jei nekeitėte savo mitybos ar fizinio aktyvumo lygio.
  • Lėtas žaizdų gijimas
    Nepakankamas gliukozės įsisavnimas gali sulėtinti žaizdų gijimą ir padidinti infekcijos riziką.
  • Niežėjimas ir odos problemos
    Odos niežėjimas, ypač lytiniuose organuose arba aplink juos, gali būti diabeto simptomas.

Svarbu pažymėti, kad kai kurie žmonės gali turėti diabetą be jokių simptomų, todėl reguliarus sveikatos tikrinimas yra labai svarbus.

Diagnozė ir gydymas

Diabeto diagnozė yra pagrįsta kraujo ar šlapimo tyrimais, kurie nustato gliukozės kiekį organizme. Yra dvi pagrindinės diabeto formos – pirmo tipo diabetas ir antro tipo diabetas.

  • Pirmo tipo diabetas
    Dažniausiai diagnozuojamas vaikams ir jaunuoliams. Šis tipas reikalauja insulino terapijos.
  • Antro tipo diabetas
    Dažniausiai diagnozuojama suaugusiems. Šis tipas gali būti valdomas pasitelkiant sveiką mitybą, fizinį aktyvumą ir, jei reikia, vaistais, kurie padeda organizmui naudoti insuliną efektyviau.

Svarbu reguliariai sekti gydytojo nurodymus ir atlikti reguliarų sveikatos tikrinimą, kad būtų išvengta komplikacijų.

Prevencija

Nors kai kurių diabeto rizikos veiksnių, pavyzdžiui, paveldimumo, pakeisti neįmanoma, yra veiksnių, kuriuos galima kontroliuoti.

  • Sveika mityba
    Sumažinkite riebalų, cukraus ir druskos kiekį savo dietoje, o taip pat padidinkite vaisių, daržovių ir viso grūdo produktų vartojimą.
  • Fizinis aktyvumas
    Būkite fiziškai aktyvūs bent 30 minučių per dieną, penkias dienas per savaitę.
  • Svorio kontrolę
    Stenkitės išlaikyti sveiką svorį, tai susiję su mityba ir fiziniu aktyvumu.
  • Stebėkite kraujospūdį ir cholesterolio lygį
    Laiku gydykite aukštą kraujospūdį ir padidėjusį cholesterolį.
  • Meskite rūkyti
    Rūkymas didina diabeto riziką ir gali sukelti kitas sunkias sveikatos problemas.
  • Reguliariai tikrinkitės
    Reguliariai tikrindamiesi sveikatą, galite iš anksto nustatyti pokyčius kurie lemia diabetą.

Diabetas yra rimta liga, kuri gali turėti ilgalaikių ir sunkių pasekmių. Svarbu atkreipti dėmesį į prevenciją ir gydymą, kad būtų išvengta komplikacijų.