COVID-19

Naujas koronaviruso sukeltas virusas, vadinamas COVID-19, pradėjo plisti 2019 metais ir iki šiol kelia didelį rūpestį visame pasaulyje. Ši pandemija sukėlė rimtų sveikatos problemų, ekonomikos sutrikimų ir socialinių iššūkių, kurių sprendimas tebėra aktualus prioritetas visai žmonijai.

Kas tas COVID-19?

COVID-19 yra naujas koronaviruso sukeltas virusas, kuris pirmiausiai nustatytas Vuhan mieste, Kinijoje, 2019 metais. Tai yra lengvai oro lašeliniu būdu plintanti liga, kai sergantis asmuo kosėja arba čiaudėja. Virusas gali būti perduodamas ir kontaktuojant su paviršiais, kuriuose yra viruso dalelių.

Apie rizikos faktorius

Kadangi COVID-19 yra pakankamai nauja liga, tad visi žmonės ja gali susirgti, tačiau kai kurie asmenys yra didesnės rizikos grupėje nei kiti. Pagrindiniai rizikos faktoriai apima amžių, sveikatos būklę ir lėtines ligas. Vyresnio amžiaus žmonės ir tie, kurie turi lėtinių ligų, tokias kaip diabetas, širdies ligos arba plaučių ligos, yra linkę patirti sunkesnius COVID-19 simptomus ir komplikacijas.

Simptomai

COVID-19 simptomai gali labai skirtis nuo lengvų iki sunkių ir netgi mirtinų. Dažniausiai pasitaikančių simptomų sąrašas:

  • Karščiavimas arba šaltkrėtis
  • Kosulys
  • Kvėpavimo sunkumas arba dusulys
  • Nuovargis
  • Raumenų skausmas
  • Gerklės skausmas
  • Prarastas kvapų arba skonio pojūtis

Svarbu paminėti, kad kai kurie asmenys gali būti asimptomiški, tai reiškia, kad jie gali nejausti jokių simptomų, tačiau vis tiek būti užsikrėtę COVID-19 virusu ir jį perduoti kitiems.

Diagnozė ir gydymas

COVID-19 diagnozė dažniausiai nustatoma atliekant PGR testą, kuris aptinka virusą žmogaus organizme. Tačiau svarbu suprasti, kad diagnozę turėtų nustatyti tik gydytojas.

Gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo. Daugeliui žmonių gali būti rekomenduojamas poilsis namuose ir simptominis gydymas, toks kaip karščiavimą mažinantys vaistai ir pakankamas skysčių vartojimas. Sunkesniais atvejais gali būti reikalinga daktarų priežiūra ligoninėje, įskaitant deguonies tiekimą ar net intensyvią priežiūrą.

Prevencija

Prevencija yra labai svarbi kovojant su COVID-19 plitimu, taip pat ir labai efektyvi. Pagrindiniai prevencijos metodai:

  • Dažnas rankų plovimas muilu ir vandeniu arba jų dezinfekavimas rankų dezinfekavimo priemonėmis, ypač po to, kai prisiliečiate prie paviršių viešose vietose.
  • Didesnio atstumo laikymasis nuo kitų žmonių būnant viešose vietose.
  • Apsauginės veido kaukės arba apsauginio veido skydelio dėvėjimas, kai negalima išlaikyti didesnio atstumo tarp žmonių.
  • Artimo kontakto vengimas su jau sergančiais asmenimis arba žmonėmis, kurie yra karantine.

Nors pandemija nuslopo ir buvo atrasti atitinkami vaistai ir vakcinos COVID-19 gydymui, bet pati liga niekur nedingo ir žmonės vis dar ja serga. Svarbu laikytis prevencijos priemonių ir būti pasiruošusiems atitinkamai reaguoti į galimus simptomus.